Sucha zabudowa KG sufity podwieszane

Sucha zabudowa KG sufity podwieszane

Damian Feliks

2022-12-08 16:00:14

Sucha zabudowa KG sufity podwieszane Systemy suchej zabudowy płyt gipsowo kartonowych jest jednym ze sposobów wykańczania wnętrz . Jej głównym elementem są płyty gipsowo kartonowe, płyty gipsowo włóknowe oraz płyty drewnopochodne, występujące w różnych grubościach, co pozwala stawiać trwałe i solidne konstrukcje, które są jednocześnie lekkie.

Sucha zabudowa KG sufity podwieszane.

 

Co to jest sucha zabudowa płyt gipsowo kartonowych?

Systemy suchej zabudowy płyt gipsowo kartonowych jest jednym ze sposobów wykańczania wnętrz . Jej głównym elementem są płyty gipsowo kartonowe, płyty gipsowo włóknowe oraz płyty drewnopochodne, występujące w różnych grubościach, co pozwala stawiać trwałe i solidne konstrukcje, które są jednocześnie lekkie.

Co powstaje z suchej zabudowy?

Systemy suchej zabudowy to między innymi ściany działowe, sufity podwieszane, zabudowa poddasza, obudowy pionów instalacyjnych, rur czy kanałów kablowych. Płyty gipsowo kartonowe to - jak podpowiada z resztą nazwa - gips oklejony kartonem. Czy płyta gipsowo kartonowa jest zdrowa? Wiele osób zadaje sobie pytanie na temat bezpieczeństwa płyt g k w kontekście ludzkiego zdrowia i ich wieloletniego użytkowania. Na szczęście możemy tutaj rozwiać wszelkie wątpliwości. Systemy suchej zabudowy są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych.

Płyty gipsowo kartonowe podzielić możemy na:

płyty klasyczne (stosowane w pomieszczeniach suchych) - przeznaczona do stawiania ścianek, zabudowy oraz sufitów podwieszanych. Stosuje się w pomieszczeniach gdzie występuje mniejsza wilgotność, czyli typu salony, biura.

płyty ognioodporne i impregnowane (przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza) - przeznaczona do budowania przegród klasyfikowanych pod względem odporności ogniowej. Posiada dodatek włókien szklanych poprawiających spójność rdzenia gipsowego narażonego na działanie wysokich temperatur. Przewidziana jest do stosowania w pomieszczeniach o wilgotności względnej powietrza nie większej niż 70%.

sucha zabudowa pod sufity napinane

Wiele możliwości wykończania wnętrza

SUFIT PODWIESZANY z płyt gipsowo kartonowych

Sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Można dzięki nim ukryć np. instalację elektryczną, wentylację albo materiał izolacyjny w postaci wełny mineralnej, co poprawia izolacyjność cieplną i akustyczną sufitów. Różnicowanie poziomu sufitów podwieszanych, zwłaszcza w połączeniu z  zamontowanym w nich oświetleniem pozwala optycznie kształtować przestrzeń. W wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki i kuchnie, zaleca się stosowanie płyty impregnowanej. 

sucha zabudowa pod sufity

W naszej ofercie możecie Państwo znaleźć sufity podwieszane i sufity napinane, które możemy ze sobą łączyć oraz m.in. montaż sufitów podwieszanych z płyt gipsowo kartonowych – jednopoziomowych na stelażu metalowym, montaż sufitów podwieszanych z płyt gipsowo kartonowych – dwupoziomowych na stelażu metalowym, wykonanie sufitów podwieszanych z płyt gipsowo kartonowych i brył ozdobnych z podświetleniem LED.

ŚCIANKI INSTALACYJNE

Dzięki ściankom instalacyjnym z płyt gipsowo kartonowych, można ukryć w łazience przewody instalacyjne i konstrukcje wsporcze pod urządzenia sanitarne, umywalki, wiszące WC czy bidety. Należy pamiętać o zastosowaniu płyt impregnowanych z uwagi na większą wilgotność powietrza oraz ułożyć je dwuwarstwowo z uwagi na obciążenie glazurą. Przed ułożeniem płytek miejsca narażone na bezpośrednie działanie wody, np. pod prysznicem lub w okolicach wanny, należy zagruntować folią w płynie.

sucha zabudowa

ŚCIANY DZIAŁOWE

Także pełne ściany działowe z płyt gipsowo kartonowych można wykonać w systemie suchej zabudowy, tj. w konstrukcji na stelażu z profili metalowych, wypełnionej wełną mineralną i obłożonej obustronnie płyta gipsowo-kartonową. Takie metalowe ścianki szkieletowe umożliwiają praktycznie nieograniczone możliwości projektowania powierzchni pomieszczeń. Powstają szybko i  łatwo je zdemontować po to, aby na nowo rozplanować układ mieszkania czy domu, w zależności od nowych potrzeb mieszkańców. Prawidłowo wykonane z zastosowaniem izolacyjnej taśmy akustycznej pod profilami, dają ochronę przed hałasem niejednokrotnie lepszą niż masywne ściany działowe. Charakteryzują się też wysoka izolacyjnością cieplną.  Mogą stanowić przegrodę większej przestrzeni np. w postaci ścianki podzielonej na półki, fragment niskiej zabudowy oddzielającej kuchnię od salonu. Mogą zostać ukształtowane w formie łuku czy półkola, tworząc ciekawą aranżacje wnętrza albo też stanowić ściany boczne szafy wnękowej. Możliwości zastosowania ścianki szkieletowej ogranicza jedynie wyobraźnia inwestora.  

finish design opole

PODDASZE

Większość współcześnie budowanych domów wieńczy spadzisty dach, a powierzchnię pod nim wykorzystuje się na sypialnie z łazienką albo oddzielne mieszkanie. Płyty gipsowo-kartonowe sprawdzają się przy zabudowie skosów dachowych oraz ścianek kolankowych. Zbudowane z nich ściany działowe nie obciążają nadmiernie stropu. Z uwagi na zazwyczaj drewnianą a więc łatwopalną  konstrukcję dachu, zaleca się stosowanie do zabudowy poddasza czerwonych, ogniochronnych płyt oraz ogniochronnych impregnowanych w łazienkach i kuchniach. Zdecydowanie zmniejszają one ryzyko rozprzestrzeniania się ognia na wypadek pożaru, tym samym zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców domu. Powierzchnie ścian i sufitów wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych można malować bezpośrednio po zaszpachlowaniu spoin lub wykańczać w dowolny inny sposób, np. kładąc tapetę czy glazurę.

Do ocieplenia poddasza najczęściej stosuje się wełnę mineralną, która powinna być chroniona paroizolacją mocowaną do rusztu. Jeśli zostanie ona pominięta, wełna może zostać zawilgocona przez parę wodną  przenikającą na zewnątrz budynku. A to może spowodować obniżenie jej właściwości cieplnych i pojawienie się mokrych plam na obudowie z płyt gipsowo-kartonowych.

Sucha zabudowa sufity napinane opole

Kiedy budować sufity podwieszane?

W nowo budowanym domu sufity podwieszane z płyt gk montuje się po otynkowaniu ścian wewnętrznych oraz zrobieniu wylewek pod podłogi. W domu powinny być już wstawione wszystkie okna, a jeżeli prowadzisz prace w chłodnej porze roku, to najlepiej, aby działało już ogrzewanie, gdyż temperatura w pomieszczeniu powinna być stała i wynosić minimum 10ºC. Lepiej nie narażać płyt g k na kontakt z wilgocią z wysychających ścian oraz zmiany temperatury. Wilgotność względna w pomieszczeniach, gdzie się znajdują, nie może przekraczać 70%. Jeżeli planujesz umieszczenie w suficie oświetlenia, trzeba przed budową rusztu rozplanować punkty świetlne i doprowadzić do nich zasilanie.

sufity napinane sucha zabudowa

Materiały na sufity podwieszane z płyt gipsowo kartonowych

Płyty g-k stanowią okładzinę podwieszanych sufitów. Przykręca się je do rusztu drewnianego lub metalowego mocowanego do stropu. Obecnie najpopularniejsze są systemowe ruszty metalowe z profili ze stali ocynkowanej, do których dopasowanych jest wiele dodatkowych akcesoriów. Do budowy będą potrzebne tak zwane profile stalowe sufitowe CD i przyścienne UD mające nieco inną budowę niż słupki i profile U używane do konstrukcji szkieletowej ścian działowych. Kształt profili sufitowych CD umożliwia mocowanie ich do wieszaków sufitowych wkręconych w strop, na których wisi cała konstrukcja.

Rożne rodzaje konstrukcji sufitów podwieszanych

Wybierając rodzaj konstrukcji sufitów podwieszanych, bierzemy pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia, planowany układ płyt gk oraz odległość podwieszenia od sufitu.

Pojedyncza konstrukcja z profili - sprawdzi się w niskim pomieszczeniu lub gdy chcesz tylko zamaskować nierówności na suficie i założyć lekkie oprawy świetlne, a nie zależy ci na obniżaniu wnętrza. W takim przypadku do podwieszenia rusztu wybierz wieszaki ES. Minimalna odległość od stropu, na jakiej możesz podwiesić na nich płyty, wynosi 3 cm, maksymalna – 12,5 cm. Ruszt pojedynczy można też montować na dłuższych wieszakach obrotowych. W tym układzie profile nośne CD rozmieszcza się równolegle do krótszych ścian pokoju. Wsuwa je w przyścienny profil UD przykręcony do ściany. Ruszt pojedynczy najczęściej stosuje się w niewielkich wnętrzach o kształcie wydłużonego prostokąta, których szerokość nie przekracza 4 m. Zużywa się na niego niewiele materiału, lecz jego wadą jest wiotkość konstrukcji utrudniająca wypoziomowanie płyt g k. Okładzinę na takiej konstrukcji montujemy zawsze prostopadle do profili.

Krzyżowa konstrukcja i jednopoziomowa konstrukcja z profili - najlepiej stosować go w korytarzach oraz wąskich pomieszczeniach. Jest dużo sztywniejszy od rusztu pojedynczego. Można na nim układać izolację akustyczną. Jego sztywna struktura znacznie ułatwia poziomowanie płyt. W tym układzie główne profile wiszą na wieszakach i są usztywnione profilami poprzecznymi, które wpina się w nie za pomocą łączników poprzecznych jednostronnych lub dwustronnych. Konstrukcja taka tworzy jedną płaszczyznę. Rozstaw profili głównych wynosi 120 cm. Minimalna wysokość podwieszenia wynosi 15 cm.

Krzyżowa, dwupoziomowa konstrukcja z profili - montuje się go i poziomuje najłatwiej. Jest uniwersalny – nadaje się zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń. Ma największą grubość konstrukcyjną. W tym rozwiązaniu profile główne są mocowane wieszakami do stropu konstrukcyjnego. Pod nimi jest umieszczona druga warstwa profili tak zwanych nośnych, do których mocowane są płyty g k. Profile górnej i dolnej warstwy rusztu łączy się łącznikami krzyżowymi. Końce profili stabilizuje się w profilach przyściennych UD. Na rusztach krzyżowych można układać warstwę izolacji akustycznej.

Finish Desig logo sufity napinane

 

 

 

 

 

 

Najnowsze wpisy

Posadzki Żywiczne

Damian Feliks

2023-09-13 09:14:54

Posadzki Żywiczne

Posadzki żywiczne w Opolu – estetyka spotyka funkcjonalność Odkryj świat...

Czytaj dalej
Beton Architektoniczny

Damian Feliks

2022-10-27 07:23:11

Beton Architektoniczny

? Beton Architektoniczny jest imitacją betonu i nowoczesnym elementem dekoracyjnym...

Czytaj dalej
Podłogi winylowe

Damian Feliks

2022-07-19 11:06:03

Podłogi winylowe

Podłogi winylowe Opole

Czytaj dalej

GALERIA